UETS ve ENTEGRASYON

Kurumsal müşterilerimiz, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi web ara yüzünden kullanabilecekleri gibi kendi Doküman Yönetim Sistemleri (DYS/EBYS) ile yapacakları entegrasyon ile kendi sistemleri üzerinden e-tebligat hesabına ulaşılabilir; ileti alım ve gönderimi yapılabilir.
Entegrasyon için kullanılacak Web Servis ve API Ptt tarafından ücretsiz olarak verilmektedir.

ENTEGRASYON NEDİR ?

Entegrasyon, kurum ile UETS arasında, güvenli olarak kurulan bağlantı üzerinden, web servis kullanılarak, kurumdaki sistemler ile Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminin, bir arada uyumlu olarak çalışmasını sağlayan sistemdir.

Kurum ile yapılan bu entegrasyon ile kurum, UETS altyapısını kullanabilmektedir.

Kurumunuz sistemi ile Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi arasında doğrudan gerçek ortam entegrasyonunun yapılması yerine öncelikle test ortamında entegrasyon sağlanması; testlerde başarılı olunması halinde, daha sonra gerçek ortam entegrasyonu yapılması gerekmektedir.

TEST ORTAMINDA ENTEGRASYON

Test ortamında entegrasyon sağlanabilmesi için öncelikle herhangi bir PTT Merkezine başvuruda bulunarak E-tebligat hesap adresi alındıktan sonra aşağıda yer alan UETS Test Ortamı Entegrasyon Talep Formu ile UETS Test Ortamı Entegrasyonu Taahhütnamesi’nin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Entegrasyon talebinizin gereğinin sağlanabilmesi için aşağıda yer alan evrakları doldurduktan sonra talebinize ilişkin üst yazınızın son imzacıdan çıkıp tarih ve sayı aldıktan sonra, tanzim edilen talep formu ve taahhütname (tarih ve imza atılması suretiyle) ile birlikte posta yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.

GERÇEK ORTAMDA ENTEGRASYON

Test ortamında sağlanan entegrasyonun gerçek ortama aktarılması hususunda talebinizin olması durumunda, aşağıda yer alan UETS Hizmeti Entegrasyon ve Entegrasyon Desteğine İlişkin Taahhütname’nin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Entegrasyon talebinizin gereğinin sağlanabilmesi için aşağıda yer alan evrakları doldurduktan sonra talebinize ilişkin üst yazınızın son imzacıdan çıkıp tarih ve sayı aldıktan sonra, tanzim edilen taahhütname (tarih ve imza atılması suretiyle) ile birlikte posta yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’ne direk web servis client yazarak ya da .net ve Java ortamlarında sunulan API’leri kullanarak erişebilirsiniz.
Şirketimiz API’sini temin edebilmek için yukarıda bahsi geçen UETS web servis entegrasyonu talep yazılarınızda bu hususa değinmeniz ve yazı ekine de yan menüde yer alan API Taahhütmesini eklemeniz gerekmektedir.

UETS Test ve Gerçek Ortam Entegrasyonu hususunda daha ayrıntılı bilgi almak için info@ptt.gov.tr adresine mail atabilirsiniz.