Entegrasyon

UETS ve ENTEGRASYON

UETS ve ENTEGRASYON

Kurumsal müşterilerimiz; Ulusal Elektronik Tebligat Sistemini web arayüzünden kullanabilecekleri gibi, yapacakları entegrasyon ile kendi Doküman Yönetim Sistemleri (DYS/EBYS) üzerinden de e-tebligat hesaplarına ulaşılabilir, ileti alım ve gönderimi yapılabilirler.

ENTEGRASYON NEDİR?

Entegrasyon; kurum ile UETS arasında güvenli olarak kurulan bağlantı üzerinden, web servis kullanılarak, kurumdaki sistemler ile Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminin birlikte uyumlu olarak çalışmasını sağlayan sistemdir. Kurum ile yapılan UETS entegrasyonu ile Kurum, UETS altyapısını kullanabilmektedir. Kurumunuzun sistemi ile Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi arasında doğrudan gerçek ortam entegrasyonunun yapılması yerine; öncelikle test ortamında entegrasyon sağlanması, testlerde başarılı olunması halinde gerçek ortam entegrasyonu yapılması gerekmektedir.

GERÇEK ORTAMDA ENTEGRASYON

UETS’nin diğer sistemler ile entegre çalışması için sunulmakta olan entegrasyon desteği hizmeti, 16.08.2021 tarihinden itibaren ücretli olarak sunulmaya başlanmıştır. UETS Entegrasyon başvuruları, doğrudan kurum tarafından ya da PTT’nin anlaşmalı olduğu Entegratör Firma aracılığıyla yapılabilmektedir. PTT’nin anlaşma yapmış olduğu ve hesap sahiplerine entegrasyon desteği verebilen Firmaların listesine Onaylı Entegratör Firmalar Listesinden ulaşabilirsiniz.

Entegratör Firma Aracılığı ile Yapılacak UETS Entegrasyon Başvurularında;

https://ptt.etebligat.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak Entegratör Firma Aracılığı ile Gerçekleştirilen Entegrasyon Hizmet Başvuru Kılavuzu doğrultusunda online başvuru yapabilirsiniz.

Doğrudan Yapılacak UETS Entegrasyon Başvurularında;

https://ptt.etebligat.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak Entegrasyon Hizmeti Bireysel Başvuru Kılavuzu doğrultusunda online başvuru yapabilirsiniz.

TEST ORTAMINDA ENTEGRASYON

Test ortamında entegrasyon sağlanabilmesi için PTT UETS Test Ortamı Entegrasyon Talep Formu’nu eksiksiz olarak doldurularak, epd-elektroniktebligat@ptt.gov.tr adresine mail yolu ile iletmeniz halinde entegrasyonunuz sağlanacaktır.

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) ek hizmeti olarak sunulan entegrasyon hizmeti ücretli hale getirilmiş olup 2022 Yılı Ücret tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.

01.07.2022 tarihi itibariyle online olarak https://ptt.etebligat.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak API Entegrasyon Başvurusu alanından başvuru yapabilirsiniz.

Nasıl başvuru yapılacağına ilişkin ayrıntılı bilgi için Entegratör Firma Aracılığı ile Gerçekleştirilen Entegrasyon Hizmet Başvuru Kılavuzu ya da Entegrasyon Hizmeti Bireysel Başvuru Kılavuzu’nu inceleyiniz.